powstanie obietnicy

stary_plan.png

1850

Leonard Wilski opracowuje wielki plan na Dwór Wilkowice


 

obfitujący splendor

spledour_1.JPG

1910

 

Projekt Wielkiego Parku według Stefana Ciechlowskiego symbolizuje okres renesansu Dworu Wilkowice i jego okolic

arkonia.png

1929

Dwór Wilkowice służy jako miejsce spotkań Arkonii, korporacja akademicka o wielkim znaczeniu dla odrodzenia Polski po II wojnie światowej


 

niepokonany duch

TJ_Wilsk1.jpg

1939

Tytus Jerzy Wilski ginie dla Ojczyzny w bitwie pod Kockiem, jeden z ostatnich rezydentów z rodziny Wilskich w Dworze

przed domem w wilkowicach s.97.JPG

1940

Dwór służy jako miejsce schronienia dla wielu wybitnych Polaków, w tym Ireny Anders, którzy uciekli przed prześladowaniem przez okupantów.

biale_konie_Andersa.JPG

1941

W Dworze powstaje legenda o powrocie Generała Andersa na białym koniu


 

odrodzenie tradycji

dwor_renowacja.jpg

2006

Rozpoczęcie przywrócenia Dworu do życia

Dwór w Wilkowicach został wybudowany ok. 1850 roku na życzenie Leonarda Wilskiego. Dwór jest historyczną budowlą w stylu neoklasycystycznym, wzniesioną z cegły na planie wydłużonego prostokąta. Pierwotnie obejmował on tylko dzisiejszą siedmioosiową część środkową z ryzalitem zwieńczonym trójkątnym szczytem, oraz dwukolumnowym portykiem, utrzymującym taras na piętrze.

 

Dwór w obecnym kształcie jest budowlą składającą się z części parterowej z mieszkalnym poddaszem oraz czteroosiowej części piętrowej. Wyjątkowo piękny jest strych z fragmentami gontowego dachu, gdzie zawsze wisiały suszone zioła. Nastrój tworzą także znajdujące sie pod całym budynkiem wysokie piwnice z łukowym sklepieniem. Urozmaiceniem części parterowej jest piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, zdobiony dwukolumnowym portykiem podtrzymującym taras na wysokości poddasza. Zaprojektowany z tyłu Dworu kryty dachem osadzonym na czterech filarach taras stanowi naturalne połączenie Dworu z założeniem ogrodowym. Klatka schodowa wiedzie na mieszkalne poddasze i piętro. Dwór w części parterowej nakrywa dach trójpołaciowy, część piętrową – czterospadowy. Wewnątrz w salonie znajdują się dwie charakterystyczne kolumny toskańskie, dzięki którym sala otrzymała nazwę Sali Kolumnowej. W Dworze znajdują się stropy drewniane z resztkami sztukaterii, na której podstawie został odrestaurowany cały kompleks sztukateryjno-gzymsowy wieńczący historyczną część Dworu. Rezydencję otacza park krajobrazowy z połowy XIX w., przekomponowany w 1910 r., podobnie jak park w pobliskiej Rossosze, według projektu Stefana Celichowskiego.

 

W czasie wojny Dwór Wilkowice był schronieniem dla wielu postaci polskiej kultury, sztuki, nauki i biznesu. Przebywali tu między innymi: pianista Henryk Sztompka, śpiewaczka Wanda Roesler-Stokowska z córkami, późniejszy rektor Akademii Medycznej Dąbrowski oraz dziedziczka Krystyna Strzembosz. Pod przybranym nazwiskiem ukrywali się tu również żona, córka, syn i wnuczka generała Andersa. To tutaj narodziła się legenda o jego powrocie na białym koniu i wyzwoleniu Polski spod okupacji.

 

W sierpniu 1941 roku po nominacji Generała Władysława Andersa na dowódcę Armii Polskiej, żona Generała Władysława Andersa – Irena z domu Jordan-Krąkowska, pod zmienionym nazwiskiem Irena Miłosz, w obawie o swoje bezpieczeństwo wyjechała do majątku dworskiego w Wilkowicach, należącego do rodziny Wilskich.

 

Aby przekazać nastrój Dworu z tego okresu, warto przytoczyć słowa Anny Anders-Nowakowskiej, córki Generała Andersa:

Muszę stwierdzić, że od tej pory do samego końca wojny był to dla nas prawdziwie rodzinny dom, do którego zawsze wracaliśmy z największą radością.

W Wilkowicach siadało do stołu co najmniej 40 tak zwanych rezydentów, to znaczy przyjaznych krewnych, znajomych i nieznajomych, którzy wyrzuceni ze swoich domów przez Niemców szukali jakiegoś miejsca, żeby się schronić. Prezes Tytus Wilski i jego córka Alusia przyjmowali wszystkich z otwartymi ramionami. Między innymi spotkałam tam Zosię Gutowską, z dwoma synami. Nasza Ewunia dołączyła do pokoju, w którym mieszkały spokrewnione z właścicielami Maryjka i Krysia Strzembosz, wnuczki malarza Wierusz-Kowalskiego, będące w podobnym jak Ewa wieku.
— Anna Anders-Nowakowska, córka Gen. W. Andersa

Ostatnimi właścicielami dworu byli: poległy 5 października 1939 roku w bitwie pod Kockiem adwokat Tytus Jerzy Wilski, oraz jego teść Tytus Wilski, który opuścił dwór w roku 1946.

 

Po odzyskaniu niepodległości i przejęciu władzy przez rząd komunistyczny, Dwór Wilkowice został przejęty na własność państwa i w ciągu następnych dziesięcioleci pełnił różne funkcje popadając w coraz
gorszą kondycję.

 

W 2006 r. Dwór pozyskał właścicielkę, która studiowała sztukę, pedagogikę, dyplomację oraz rolnictwo. Różnorodna wiedza i doświadczenie pozwala na tworzenie harmonijnej wizji przyszłości.

Dziś, Dwór Wilkowice jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 594/83. Powierzchnia zabudowy Dworu zajmuje ok. 2000 m2. Jest on usytuowany w odległości ok. 70 km od Warszawy oraz ok. 60 km od Łodzi.

Transformacja doprowadziła do odkrycia myśli przedniej dla Dworu - tworzenie wyjątkowych rodzimych win, przytaczając sztukę winnictwa do naszego kraju.