Dwór Wilkowice
 

dziedzictwo kulturowe od 1850 / Polska

 Dwór Wilkowice

 
 
dwor_2.jpg
 

Historia

Winnica

Dwór

 

Dwór Wilkowice: Wizja

Poprzez nazwę Dwór Wilkowice należy rozumieć grupę obiektów materialnych, takich jak zabudowania dworskie wraz z przyległym parkiem i terenami rolniczymi, ale także, w szerszej perspektywie, całość zamierzeń związanych z kontynuowaniem tradycji w zakresie kultury nauki, gospodarki i sztuki.

Wilkowice to Dwór neoklasycystyczny z parkiem, posadowiony na morenowych pagórkach w środkowej Polsce, o wielkiej wartości historycznej i kulturowej. W czasach rozbiorów i okupacji Dwór był oazą Polskości, w której schronienie znalazło wielu wybitnych rodaków. W latach powojennych majątek uległ zniszczeniu. W roku 2006, posiadłość ponownie stała się własnością prywatną. Obecnie Dwór powraca do dawnej świetności jako ostoja polskości.

07-elewacja frontowa-v1a.png

Zadane trudy na rzecz odrodzenia Dworu Wilkowice zawsze były widziane jako stworzenie fundamentu do napisania nowego rozdziału, w harmonii z historią tego miejsca.

Odpowiedź znalazła się w wizji założenia unikatowej winnicy, która jako ewenement produkuje wina od zarania Polskie i zarazem znakomite.

Każde działanie jakie podejmujemy aby dostarczać naprawdę wyjątkowe wina jest podkreślone niezłomnym przekonaniem. iż jedynie poprzez staranne wykonanie, jesteśmy wierni tradycji wina i jego miejsca, które ofiaruje nam zbliżenie z czymś wyższym. Moment delektowania powinien napełniać umysł i duszę, a właśnie taką podróż zaczyna się winem z Dworu Wilkowice rozumianym poprzez historię tej równie nadzwyczajnej ostoi. 

 
 

Tworzenie Wina w Dworze Wilkowice

 
winorosla_2.JPG
 

Motto

Rzadko na moich wargach
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,

Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
— Jan Kasprowicz, Wiersz XL, Księga ubogich, 1916

Dwór Wilkowice, Polska